Za štátnu pomoc - dôstojná mzda!

Autor: Paľo Zajac | 1.5.2017 o 13:00 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  902x

Slovensko zaznamenáva v poslednom období rast hospodárstva spojený s väčšou zamestnanosťou. Väčší záujem o nové pracovné sily je hlavne na západnom Slovensku.

Na východe a juhu Slovenska sú ešte okresy, ktorých nezamestnanosť je na úrovni 20 %.  Tieto obrovské rozdiely v nezamestnanosti majú značný vplyv aj na výšku mzdy v danom regióne. Ak v Bratislave nie je pre mnohých ľudí motiváciou pracovať za priemernú mzdu, tak na východe Slovenska pracujú ľudia za minimálnu mzdu a ešte sa obávajú, aby o ňu neprišli.

Najlepším spôsobom ako pomôcť rozvoju hospodárstva, zamestnanosti a v konečnom dôsledku aj vyšším mzdám, je zlepšovanie podnikateľského prostredia, vymáhateľnosti práva a znižovanie daní a odvodov za prácu. To ale vlády, v ktorých je Smer-SD nerobia. Namiesto toho veľmi radi rozdávajú investičné stimuly pre vybrané podnikateľské subjekty. Takto rozdávaná štátna pomoc, ale veľa krát smeruje do regiónov  s nízkou nezamestnanosťou, alebo podnikateľom, ktorí napriek získanej dotácii vyplácajú zamestnancom veľmi nízke mzdy.

KDH preto vyzýva vládu S.R., aby investičné stimuly boli poskytované len do chudobných regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti. Zároveň navrhujeme, aby firma, ktorá dostane štátnu pomoc, musela garantovať výšku mzdy na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve v príslušnom regióne, podľa údajov štatistického úradu za predchádzajúci rok. V prípade, že by podnikateľ porušil túto podmienky, musel by celú investičnú pomoc od štátu vrátiť.

Priemerná mzda v hospodárstve bola v roku 2016 na Slovensku podľa štatistického úradu 912 eur. Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola iba v Bratislavskom kraji (1 235 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 798 eur v Prešovskom kraji do 922 eur v Trenčianskom kraji. Minimálne takéto mzdy, by museli svojim zamestnancom v roku 2017 v jednotlivých krajoch vyplácať podnikatelia, ktorí by dostali od štátu investičné stimuly. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NAKA zasahuje na pôde hokejového zväzu

Zásah má súvisieť s verejným obstarávaním.


Už ste čítali?