Za štátnu pomoc - dôstojná mzda!

Autor: Paľo Zajac | 1.5.2017 o 13:00 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  897x

Slovensko zaznamenáva v poslednom období rast hospodárstva spojený s väčšou zamestnanosťou. Väčší záujem o nové pracovné sily je hlavne na západnom Slovensku.

Na východe a juhu Slovenska sú ešte okresy, ktorých nezamestnanosť je na úrovni 20 %.  Tieto obrovské rozdiely v nezamestnanosti majú značný vplyv aj na výšku mzdy v danom regióne. Ak v Bratislave nie je pre mnohých ľudí motiváciou pracovať za priemernú mzdu, tak na východe Slovenska pracujú ľudia za minimálnu mzdu a ešte sa obávajú, aby o ňu neprišli.

Najlepším spôsobom ako pomôcť rozvoju hospodárstva, zamestnanosti a v konečnom dôsledku aj vyšším mzdám, je zlepšovanie podnikateľského prostredia, vymáhateľnosti práva a znižovanie daní a odvodov za prácu. To ale vlády, v ktorých je Smer-SD nerobia. Namiesto toho veľmi radi rozdávajú investičné stimuly pre vybrané podnikateľské subjekty. Takto rozdávaná štátna pomoc, ale veľa krát smeruje do regiónov  s nízkou nezamestnanosťou, alebo podnikateľom, ktorí napriek získanej dotácii vyplácajú zamestnancom veľmi nízke mzdy.

KDH preto vyzýva vládu S.R., aby investičné stimuly boli poskytované len do chudobných regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti. Zároveň navrhujeme, aby firma, ktorá dostane štátnu pomoc, musela garantovať výšku mzdy na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve v príslušnom regióne, podľa údajov štatistického úradu za predchádzajúci rok. V prípade, že by podnikateľ porušil túto podmienky, musel by celú investičnú pomoc od štátu vrátiť.

Priemerná mzda v hospodárstve bola v roku 2016 na Slovensku podľa štatistického úradu 912 eur. Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola iba v Bratislavskom kraji (1 235 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 798 eur v Prešovskom kraji do 922 eur v Trenčianskom kraji. Minimálne takéto mzdy, by museli svojim zamestnancom v roku 2017 v jednotlivých krajoch vyplácať podnikatelia, ktorí by dostali od štátu investičné stimuly. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Aspoň sme to skúsili

Cichanovskej boj nie je márny.


Už ste čítali?