Ako si z nás Fico robí hlupákov.

Autor: Paľo Zajac | 21.1.2017 o 18:01 | Karma článku: 13,84 | Prečítané:  4819x

 Posledné dva dni všetky média prinášajú správy o tom, kto  dostal akú vojenskú hodnosť od ministrov obrany. Fico s Jahnátkom a Maďaričom dostali od ministra Glváča hodnosť plukovníka a Danko dostal od Gajdoša hodnosť kapitána...

Je to prejav „detského“ papalášizmu a možno si takto povýšení politici zdvihlo svoje mužské ego. Okrem naštvaných profesionálnych vojakov, to nemalo dosah na bežný život ľudí na Slovensku, ale odpútalo to pozornosť od oveľa vážnejšej kauzy – navýšenia platieb za distribúciu energií pre ľudí na Slovensku.

 Nemôžem sa  ubrániť dojmu, že aféra s pridelenými hodnosťami, má len prekryť obrovský podvod, ktorý bol nachystaný na všetkých občanov Slovenska! Tento podvod mala zaplatiť väčšina domácností a firiem  na Slovensku vo forme neoprávnene navýšených platieb za energie.  Celkový objem mohol dosiahnuť až niekoľko desiatok miliónov eur. Tie by zaplatili občania, firmy a samosprávy zo svojich peňaženiek a rozpočtov.

Nové navýšené cenové rozhodnutia za distribúciu energií pripravil ÚRSO na čele s Jozefom Holjenčíkom.  Ale  po sťažnostiach samospráv a kritike opozície, vláda  Róberta Fica  v stredu  vyjadrila nesúhlas s novými cenami energií. Predseda nezávislého úradu okamžite vyjadril, že toto rozhodnutie o vyšších distribučných poplatkoch zruší a pripraví nové na úrovni cien z roku 2016.

Ako v rozprávke: dobrá vláda zvíťazila nad zlým (akože nezávislým) regulačným úradom a hrdina Robo si vypočul volanie slávy od svojich poddaných. A zazvonil zvonec a rozprávky bol...

Ale realita je úplne iná. Róbert Fico si z nás všetkých robí srandu!  Vláda Róberta Fica veľmi dobre vedela, že sa chystá rapídne navýšenie cien za distribúciu plynu, elektriny a aj vody. Predseda ÚRSO Jozef Holienčík je nominantom Róberta Fica a pri príprave nových rozhodnutí o cenách energií bola informovaná aj vláda. Príprava takýchto rozhodnutí je niekoľkomesačný proces, ktorý obsahuje množstvo rokovaní, výpočtov, podkladov a rozporových konaní. Podieľa sa na ňom množstvo ľudí, ktorí sa navzájom kontrolujú a niekoľkokrát jednotlivé procesy a výpočty prepočítavajú. Preto je výsmechom všetkým občanom vyjadrenie R.Fica, že  ÚRSO zmení rozhodnutie autoremedúrou - t.z. sám zmení svoje rozhodnutie. Znova ako v rozprávke: "... odvolávam čo som nariadil, nariaďujem čo som odvolal...". 

Ceny za komodity - plyn a elektrinu- išli na svetových trhoch dole, tak sa rozhodli na ÚRSO (na koho podnet?) pri príprave nových cenových rozhodnutí navýšiť ceny za distribúciu týchto komodít. Počítalo sa s tým, že ľudia na Slovensku nespoznajú, keď sa im zvýši distribučný poplatok a zároveň zníži poplatok za plyn alebo elektrinu. Ale urobili to tak diletansky, že to umožnilo niektorým distribučným spoločnostiam niekoľkonásobné navýšenie. Je zaujímavé, že tieto distribučné poplatky sa najviac navýšili v tých spoločnostiach, kde sú spolumajiteľom štátu finančníci z holdingu EPH : SSE – distribúcia a SPP – distribúcia a.s.

Ako sa niekoľkonásobne zdvihli distribučné poplatky za „ističe“ firmám a obciam na strednom Slovensku sa popísali veľa. Ale aj poplatky za distribúciu plynu boli nastavené tak, že najviac sa zdvihli tým, ktorí spotrebovali menej plynu. Ľuďom, ktorí sa správajú efektívne a zateplili si svoje domy, dôchodcom, ktorí kúria aj drevom  alebo chudobným ľuďom, ktorí vykurujú len nevyhnutné priestory. Títo majú zaplatiť navýšenie za distribúciu? Je toto spravodlivé alebo sociálne? Potrestáme ľudí za šetrenie? Že to nie len teória, tak som pomocou cenovej kalkulačky ÚRSO a SPP pripravil výpočet platieb za plyn v roku 2016 a 2017 pre domácnosť so spotrebou 1800 m3 a 4000 m3, s rozdelením za distribúciu, plyn a celkovú cenu.

Že cenové rozhodnutie má aj odborné nedostatky, som ukázal aj na porovnaní výpočtov dvoch rovnakých rodinných domov( možno susedov) ,  ktorý majú rovnakého dodávateľa plynu a aj podobnú spotrebu. Ale kvôli rozdielu v spotrebe plynu na úrovni 1 m3 !, skončia v rôznych tarifných triedach, kde je rozdielny fixný poplatok za reguláciu. Výsledkom je, že tento rozdiel v spotrebe(1m3) spôsobí rozdiel v ročnej platbe na úrovni 100 Eur!

Prečo ÚRSO takto rapídne navýšil cenu za distribúciu - stúpli by v roku 2017 náklady distribučným spoločnostiam?  Nie – zásadne by im narástli príjmy! A to rozhodnutím nezávislého ÚRSO a s tichým súhlasom vlády Róberta Fica. Preto sme vyzvali, aby predseda ÚRSO Jozef Holienčik odstúpil zo svojej funkcie. Nesie zodpovednosť za odborné rozhodnutia ÚRSO a zároveň je povinný podľa zákona byť nezávislým na všetkých účastníkov konania vrátane vlády SR. Ak najprv pripraví rozhodnutia o cenách energií, ktoré zásadne navýšia príjmy  distribučných spoločností, aj s vedomím vlády Róberta Fica a následne zrazí opätky a okamžite poslušne počúvne Róberta Fica a zmení svoje nariadenie, tak nemá čo robiť na svojom poste. A Róbert Fico už nech si z nás všetkých prestane robiť srandu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Finančník Soros: Moji nepriatelia sa učia jeden od druhého

Rozhovor s finančníkom Georgeom Sorosom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Držme palce Dankovi

Je taký smiešny, že je v jeho silách zlikvidovať aj tradičnú značku.


Už ste čítali?