Úžernícky klondajk nebankoviek musíme zastaviť!

Autor: Paľo Zajac | 10.6.2013 o 12:41 | (upravené 12.6.2013 o 11:57) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  712x

Bratislavou a juhozápadným Slovenskom sa síce v týchto dňoch prevalila 100-ročná povodňová vlna a napáchala veľké škody. Ale už viac ako 3 roky sa všetci Slováci topia v záplave úžerníckeho klondajku nebankoviek a pôžičkárni, ktoré parazitujú na súčasnej kríze, chudobe a nešťastí ľudí. Chcel som tomu dať jasný koniec, ale 73 hlasov poslancov Smer-SD a SaS pochovalo môj návrh zákona na zavedenie úrokového stropu pre pôžičky a spotrebiteľské úvery.

Uzernici.jpgNebankovky alebo pôžičkové spoločnosti ponúkajú rýchlu a krátkodobú pôžičku on-line alebo cez SMS bez toho, aby si zisťovali, či ich klient je schopný splatiť takúto pôžičku. Za svoju „veľkorysosť" žiadajú úrok v rozsahu 100, 1 000 alebo až 10-tisíc percent.

Nebankové spoločnosti si totiž na rozdiel od bánk neoverujú, či je klient schopný pôžičku splácať. Takéto úžernícke spoločnosti vám dajú napríklad 100 eur s tým, že vy im o 15 dní vrátite 125. Ročná percentuálna miera nákladov (tzv. RPMN) za takúto pôžičku tak dosahuje viac ako 22-tisíc percent. Podľa zverejnených údajov NBS, len za rok 2012 vzrástli záväzky ľudí na Slovensku voči nebankovkám takmer o 66 miliónov eur na úroveň skoro 2,4 miliardy eur.

smspozicka2.png

Hlavne v čase ekonomickej krízy rastú rôzni „pôžičkoví samaritáni", ktorí parazitujú na raste nezamestnanosti a chudobe. Jednoznačne musíme zastaviť tento novodobý úžernícky klondajk. Nemôžeme sa dookola trápne vyhovárať, že sa to musí riešiť komplexne. Toto ožobračovanie dôchodcov a hlavne chudobných ľudí musíme okamžite zastaviť.

Nedávno som sa dočítal, že každý druhý Slovák má na krku exekúciu. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti v rozhovore vyhlásila, že na Slovensku bolo vykonaných v roku 2012 viac ako 580-tisíc exekúcií. Podľa jej odhadu, väčšina z týchto exekúcií sú pohľadávky od nebankových subjektov.

Situácia je neúnosná! Ale pre korektnosť vám musím dodať, že od roku 2001 do marca roku 2010 existoval na Slovensku zákon o spotrebiteľských úveroch, kde maximálny strop úrokov bol vydávaný nariadením vlády. Neviem čo viedlo prvú vládu Roberta Fica, že v marci roku 2010 toto nariadenie zrušila. Ešte v prvom polroku 2010 vláda Roberta Fica určila výšku úrokov pri spotrebiteľských úveroch. Záležalo, samozrejme, od výšky požičanej sumy, a takisto od dĺžky splácania. Tieto úroky boli na úrovni od 11 do 76 percent. Vláda takto každý polrok mohla určiť výšku úrokov.

V máji som do parlamentu predložil novelu zákona o spotrebiteľských úveroch. Chcel som zavieť nový pojem - „maximálna ročná percentuálna miera nákladov", ktorú som ohraničil na úroveň 50-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). V súčasnosti je platná výška základnej úrokovej sadzby ECB (platná od 8. mája 2013) na úrovni 0,5 %. Takže maximálna ročná percentuálna miera nákladov by po schválení tejto novely bola na úrovni 25 %. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Kašlite na vieru aj svetonázor. Klíma sa na ne pýtať nebude

Európa bez Dánska či Holandska, púšť až po Alpy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Planéta štrajkuje. Dá sa zvrátiť klimatická kríza?

Štrajkuje sa v štyroch mestách.

Greif: Bolo strašné, čo sa vo mne dialo. Krvi by ste sa nedorezali

Pred školákmi spravil opäť školácku chybu.


Už ste čítali?